İlk olarak Altyapı Milli Takımlarındaki performansı ve atletizmi ile Türk basketbolseverlerin dikkatini çeken, bu performans ardından Pınar Karşıyaka’ya transfer olan ve yeşil kırmızılılarda bir sezon geçirdikten sonra kariyerine ABD’de devam etme kararı alan Adem Bona, gelişimini Prolific Prep‘te sürdürüyor. Bir süredir kendisinden fazla haber alınamayan Adem, ABD’de ilk maçlarındaki alışma devresini aşması ardından yavaş yavaş potansiyelini sahaya yansıtmaya ve dikkat çekmeye başladı. 

Adem Bona - Profilic Prep
Adem Bona – Profilic Prep (foto referans: @WhosNextHS on Twitter)

Pınar Karşıyaka formasıyla genç yaşı ve tecrübesizliğinin de etkisiyle kısıtlı süreler alan, genel olarak sezonu Basketbol Gençler Ligi’nde geçiren Adem Bona, gelişimi ve eğitimi için gittiği ABD’de özellikle son maçlardaki performansıyla dikkat çekmeye başladı. Sezon başında takımda daha sınırlı bir rolü olan Adem, şubat ayı başından itibaren Prolific Prep formasıyla çıktığı 5 maçta 14.6 sayı – 8 ribaunt – 1.8 blok ortalamaları elde ederek istatistiklerini geliştirirken, maç özetlerinden izlediğimiz kadarıyla da savunma yeteneklerini bir üst seviyeye taşımış durumda. Adem’in sezon ortalaması ise 13 maçta 10.7 sayı – 6.4 ribaunt – 1.2 blok. 

Son maçlarda özellikle takımın savunma gücünü ve enerjisini bir üst seviyeye çeken oyuncuların başında gösterilen Adem Bona’nın atletizmi, gücü ve blok potansiyeli gözlemciler tarafından ön plana çıkarılıyor. Tam maç izleme fırsatım olmasa da, gözlemcilerin ribauntlarını övmesinden anlaşılan o ki, ABD’ye gitmeden yer yer dikkat çeken pozisyon alma zaafını da aşmış durumda. Hücumda ise önemli bir skor tehlikesi olmaktan uzak olan Adem’in en büyük tehdidi hızlı hücumlardaki patlayıcılığı ve bitiriciliği olarak gösteriliyor. Orta ve uzak mesafeli şutu ve serbest atışları ise halen en büyük gelişim noktaları olarak dikkat çekiyor. 

2003 doğumlu Adem Bona’nın gelişimi ve potansiyelinin konuşulmaya devam etmesi Milli Takımımız açısından da oldukça sevindirici. Pota altındaki atletizm eksiğimizi giderme potansiyeli oldukça yüksek olan Adem’in Sertaç Şanlı, Alperen Şengün, Furkan Haltalı gibi isimler yanında pota altını karartabilecek yeteneği olduğu aşikarken, önümüzdeki birkaç sene içinde hücum yönünü de geliştirmesi halinde Alperen ile birlikte iyi bir ikili olma ihtimali bizleri heyecanlandırıyor.  

Yazımızı Adem Bona’nın birkaç gün önce yaptığı röportaj ve antrenman görüntüleriyle noktalayalım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here