Eurobasket 2022 elemelerinde D Grubu’ndaki üçüncü maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Hırvatistan ile karşılaşan A Milli Basketbol Takımımız, sahadan 62-79 mağlup ayrılarak bir kez daha hayal kırıklığı yarattı. Shane Larkin‘in ilk kez milli takım forması giydiği maçta özellikle ilk yarıda sahada yokları oynayan ve ilk çeyrekte sadece 7 sayı bulabilen milliler, Hırvat ekibinin 2.13’lük uzunu Miro Bilan‘ı durduramayıp 31 yaşındaki pivotun kariyer maçını oynamasına engel olamayınca aldığı farklı yenilgiyle Eurobasket 2022 elemelerinde üçüncü maç sonunda da galibiyetle tanışamadı.

Eurobasket 2022 Elemeleri Türkiye - Hırvatistan Shane Larkin
Eurobasket 2022 Elemeleri | Türkiye – Hırvatistan | Shane Larkin (foto referans : www.fiba.basketball)

Karşılaşmaya çok kötü bir başlangıç yapan Milli Takımımız, ne hücumda ne de savunmada varlık gösterebildiği ilk çeyreği 7-24 geride tamamladı. A Milliler, maç öncesinde de zayıf karnımız olarak görülen pota altında Miro Bilan & Zeljko Sakic ikilisine karşı çaresiz kalırken, Hırvat ekibinin savunmamız karşısında topu iyi çevirip bulduğu dış şutlarda isabet bulması sonrası farkın açılmasının önüne geçemedik. Millilerimiz ilk yarıda hücumda da oldukça etkisiz kalırken, hem hareketsiz kalıp topu çevirmede etkisi kalmamız hem de bulduğumuz şutlardaki düşük yüzde skor üretiminin krize girmesine neden oldu. Berkan Durmaz‘ın az da olsa hareketlendirdiği hücumumuz, ikinci çeyrekte Melih Mahmutoğlu‘nun skor üretmesiyle nefes almaya başlarken, bitimine 3.5 dakika kala 25 sayı geri düştüğümüz (15-40) devre sonunda soyunma odasına 24-45 geride gittik. Türk Milli Takımı ile ilk maçına çıkan Shane Larkin de ilk devre sonunda 0/3 saha içi isabeti ve 3/4 serbest atış ile 3 sayıda kalırken, Millilerimizin hücumdaki pasifliğine çözüm bulamadı.

İkinci devreye baskılı savunmayla başlayan ve Hırvatistan hücumlarının dengesini bozan Milli Takımımız, Berk Uğurlu & Shane Larkin ikilisinin hücumları yönlendirmeleri ve hareketliliği sağlamalarıyla 9-0’lık bir seri elde etti. Dört dakikalık dilimde Shane Larkin’in serbest atışları sonrası farkı 11 sayıya kadar indiren Milliler (36-47), Hırvatistan oyunu yine pota altına yığmaya başlayınca ivme kaybı yaşadılar. Önce Berkan Durmaz, ardından da Alperen Şengün’ün dörder faule ulaşmaları zaten sıkıntı yaşadığımız pota altı sertliğini iyice düşürüp farkın tekrar 18 sayıya çıkmasına neden olurken, çeyrek sonlarında Metecan Birsen‘in sayıları sonrası son 10 dakikaya 43-57 geride girdik.  

Final periyoduna pota altında dört faullü Alperen Şengün‘ün etkili performansıyla başlayan ve genç yıldızın attığı sayı ve aldığı ribauntlarla farkı 10 sayı seviyesine çeken Milli Takımımız, her ne kadar hücumda kontrolü eline geçirse de, oyunun savunma tarafında pota altında Miro Bilan‘ı durduramayınca farkı tek hanelere uzun süre düşüremedi. Berk Uğurlu‘nun iki kritik şut isabeti bitime iki dakika kala farkı uzun süre sonra ilk kez 10 sayının altına düşürürken (59-68), Sertaç Şanlı’nın Hırvatistan topu kenardan çıkarırken yaptığı acemice sportmenlik dışı faul kalan umutlarımızı da sona erdirdi ve sahadan 62-79 mağlubiyetle ayrıldık. 

A Milli Basketbol Takımımız’da Melih Mahmutoğlu 14 sayı – 3 asist ve Shane Larkin 12 sayı – 5 asist ile çift haneye ulaşan isimler olurlarken, Alperen Şengün de özellikle final periyodunda pota altında iyi mücadele edip 9 sayı – 8 ribaunt – 2 top çalmayla karşılaşmayı tamamladı. Hırvatistan’da ise Miro Bilan 30 sayı – 12 ribauntla maçın yıldızı olurken, Zeljko Sakic 17 sayı – 5 ribaunt – 3 asist ve Roko Rogic de 12 sayı – 3 asistle diğer etkili oyuncular oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here