NBA’de bu sezonki çaylaklar, Coronavirüs önlemleri gereği bir tam sezon oynayamadan ilk sezonlarının sonuna doğru yaklaşıyorlar. Muhtemelen hiçbiri 82 maçlık bir çaylak sezonu oynayamadan NBA kariyerlerine başlamış olacaklar; fakat içinde bulunduğumuz bu özel durum bu çaylaklardan bir kısmının kendilerini göstermesine engel olmamış gözüküyor. Özellikle ligdeki takımlardan birkaçı bu sezon başındaki draft performanslarından oldukça memnun haldeler. Biz de bu sezon itibariyle birden fazla çaylak oyuncusundan maksimum verim alan üç takımı ön plana çıkararak, en başarılı çaylak ikilisi kararını sizlerin kararına bırakıyoruz…

Miami Heat rookies - Tyler Herro - Kendrick Nunn
Miami Heat rookies – Tyler Herro – Kendrick Nunn

Kendrick Nunn & Tyler Herro (Miami Heat): Miami Heat sezon başında 2018 NBA Draftı’nın “undrafted” oyuncularından Kendirck Nunn ile sözleşme imzaladığında muhtemelen hiç kimse bu kararın bu denli etki bırakabileceğini tahmin etmemişti. Nunn özellikle sezon başındaki performansı ve hücumdaki etkinliğiyle dikkat çekerken, oynadığı 62 maçın tamamında ilk beş sahaya çıkıp 15.6 sayı – 3.4 asist – 2.7 ribaunt ortalamaları elde etti ve istikrarlı bir şutör ya da muhteşem bir pasör olmamasına rağmen, Jimmy Butler gibi çok yönlü bir yıldızı ve Bam Adebayo gibi pas verebilen bir uzunu olan Miami Heat için ideal bir guard olduğunu göstermiş oldu. Heat’in bu sezon 1. tur 13. sıradan seçtiği Tyler Herro ise 47 maçta süre alıp 6 kez ilk beşte sahaya çıkarken, inişli çıkışlı performansına rağmen 12.9 sayı – 4 ribaunt, 1.9 asist ortalamaları elde edip %39 ile üç sayı isabeti sağladı. Takımın şutör karakterine uyan bir guard olan ve tecrübesi arttıkça dış şut yüzdesi ve istikrarının artacağına inandığım Herro’nun şimdilik en büyük iki gelişim noktası ise savunması ve yaratıcılığı olarak gözüküyor.

Zion Williamson - Jaxson Hayes - New Orleans Pelicans rookies
Zion Williamson – Jaxson Hayes – New Orleans Pelicans rookies

Zion Williamson & Jaxson Hayes (New Orleans Pelicans): 2019 NBA Draftı’nda 1. tur 1. sıradan Zion Williamson’u seçen; fakat sezon başındaki sakatlık nedeniyle genç oyuncudan istediği katkıyı alamayan Pelicans, Williamson henüz sadece 19 maçta sahaya çıkmışken sezonun tatil edilmesiyle onun takıma adaptasyonunu henüz tam anlamıyla göremese de, Zion Williamson’un 19 maçtaki etkinliği ve yine 1.tur 8. sıra seçimi Jaxson Hayes’in pota altındaki performansı sonrası bu sezonun draft stratejisinden oldukça memnun kalmıştır diye tahmin ediyoruz. Zion Williamson 19 maçta 23.6 sayı – 6.8 ribaunt istatistikleri ve %60 saha içi yüzdesiyle beklenildiği gibi kısa sürede ligin etkili isimleri arasına girerken, fiziğinin NBA’de onu nasıl etkileyeceği ile ilgili soru işaretlerine de atletizmi sayesinde başarılı bir şekilde cevap vermiş oldu (sakatlık potansiyelini bir kenara bırakıyoruz). Bir diğer çaylak Jaxson Hayes ise 56 maçta ortalama 17 dakika süre alıp 7.5 sayı – 4 ribaunt – 0.9 blok ortalaması yakaladı. Hayes aldığı kısıtlı süreye rağmen, boyuna göre hızlı bir oyuncu olması ve bir uzun için ortalama üzeri denebilecek fundamental’ıyla skor bulmakta zorluk çekmemesi Pelicans’ın bu sezon uzun süre kadrosunda tutabilecek iki çaylağı kadrosuna kattığı izlenimi vermeye yetti de arttı bile.

Ja Morant - Brandon Clarke - Memphis Grizzlies rookies
Ja Morant – Brandon Clarke – Memphis Grizzlies rookies

Ja Morant & Brandon Clarke (Memphis Grizzlies): Bu sezon NBA Draftı’nın 2 numarası olan Ja Morant, kendisinden beklentileri sezon boyunca karşılayıp 59 maçta 17.6 sayı – 3.5 ribaunt – 6.9 asist ortalamaları elde ederek Grizzlies’ın en skorer oyuncusu oldu. Son iki sezondur Play-Off’ların uzağında kalan takımı genç kadroya rağmen tekrar Play-Off potasına sokan isimlerin başında gelen Ja Morant, hızı, atletizmi, patlayıcılığı ve saha görüşüyle aynı zamanda -eğer verilirse- bu sezonki Rookie Of The Year (Yılın Çaylağı) ödülünün de bir numaralı adayı konumunda. Memphis Grizzlies’ın bir diğer çaylağı Brandon Clarke ise benchten gelerek takıma kendisinden beklentilerin çok daha üzerinde bir katkı yaptı. Draft sırasında daha çok savunmacı bir oyuncu olarak görüldüğünden 1. turdan seçilmesi biraz da sürpriz olan ve Grizzlies’ın onun için bir takas yapmasına soru işareti olarak bakılan genç forvet, 50 maçın 47’sinde benchten gelip maç başına 22 dakika süre alarak 12 sayı – 5.8 ribaunt – 0.8 blok ortalamaları elde etti ve yüzdeli şutlarıyla da dikkat çekip savunması yanında aynı zamanda etkili bir hücum oyuncusu olma potansiyeline sahip olduğunu gösterdi.

1 YORUM

  1. Kendrick Nunn & Tyler Herro ikilisi sezona çok iyi bir giriş yapmıştı. Sonrasında Ja Morant & Brandon Clarke bir adım öne fırladı gibi gözüküyor. Memphis Grizzlies için gelecekte önemli isimler olacaklardır. Bu yaz güzel bir takas hamlesi daha gelip birkaç safranın ağırlığından kurtulabilirlerse Grizzlies seneye iyi iş yapabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here