FIBA U20 European Challenger Gürcistan etabı üçüncü maçında Polonya ile karşılaşan 20 Yaş Altı Milli Takımımız 73-82’lik mağlubiyetle gruptaki ikinci yenilgilerini aldılar. Maçın ilk yarısını da 28-37 geride tamamlayan millilerimiz, ikinci yarıda bir ara 20 sayıya geriye düştükleri maçın sonunda farkı tek hanelere düşürseler de, rakibin yüzdeli dış şutlarına çözüm bulamayıp yenilgiye engel olamadılar. 2001-2002 jenerasyonu ile sahada yer alan rakiplerine karşı 2003-2004 jenerasyonu ile mücadele eden gençlerimiz, hem fiziksel hem de mental olarak zaman zaman zorlanırlarken, aynı Gürcistan maçında olduğu gibi son çeyrekte farkı kapatmak adına müthiş bir mücadele sergileseler de, yapılan basit hatalar ve Polonya’nın dış şut isabetleri geri dönüşe bir kez daha izin vermedi. 

FIBA U20 European Challenger - Türkiye - Semih Soğuksu
FIBA U20 European Challenger – Türkiye – Semih Soğuksu (foto referans: www.fiba.basketball)

20 Yaş Altı Milli Takımımız Polonya karşısında da maça Bulgaristan maçındakine benzer bir başlangıç yaptı. Savunmaya yavaş dönmemizi, henüz savunmaya dahi yerleşemeden boş pozisyonu bulup potaya gönderdiği şutlarla cezalandıran Polonya, bu orta ve uzak mesafeli şutlarda %50 üzeri isabet yüzdesi yakalayınca skorda üstünlüğü eline geçirdi. Yiğit Hamza Mestoğlu‘nun sayılarıyla biraz olsun hücumda ritim yakalamaya başlayan Milli Takımımız tam saha baskılı savunmayla rakibin temposunu bozmaya çalışsa da, presimizin boşluklarını hızlı hücum sayılarıyla cezalandıran Polonya ilk 10 dakikayı 25-16 önde tamamladı.

İkinci çeyrekle birlikte millilerimizin daha akıllı savunma yapıp Polonya’nın hücumdaki temposunu yavaşlatmaları rakibi üç sayı çizgisi gerisinden şutlara zorlasa da, hücumda yaptığımız basit hatalar bu savunmanın karşılığı olarak farkı kapatmamızın önüne geçti. Polonya’nın dengesiz hücumları akabinde aldığımız ribauntlar sonrasında yakaladığımız hızlı hücumları akıl almaz top kayıplarıyla neticelendiren gençlerimiz, oyun sete kaldığında da hücumda çeşitlilik yaratamayıp süre sonunda zorlama şutlara kalınca devre sonuna geldiğimizde skora tabelasında 37-28’lik Polonya üstünlüğünü görmeye devam ettik.

İkinci yarının başında, aynı ilk çeyrek başında olduğu gibi savunmaya dönmekteki zaafımızı Kacper Gordon‘un basketleriyle cezalandıran Polonya, Kacper Marchewka‘nın da orta ve uzak mesafeli şutlarıyla farkı 20 sayı seviyesine çıkardı. Bu çeyrekte Millilerimiz hücumda Ozan Yılmaz‘ın pota altına penetreleriyle bulduğu sayılar, Berkay Yılmaz‘ın üçlükleri ve çeyrek sonunda Bora Yaşar‘dan gelen boyalı bölge sayıları dışında varlık gösteremezlerken, açılan farkla birlikte savunmamızın da düşmesi çeyrek boyunca potamızda 34 sayı görmemize ve son 10 dakikaya 48-71 geride girmemize neden oldu. 

Final çeyreğinin başında hem savunma hem de ribauntlardaki istekliliğimiz Polonya hücumlarını kilitlerken, 3.5 dakikada yakaladığımız 11-0’lık seriyle birlikte dünküne benzer bir geri dönüşe imza atabilir miyiz umutları yeşermeye başladı. Fakat sert savunmamız karşısında tek şansı dış şutlara kalmış olan Polonya şutörlerine üst üste savunmalarda boş üç sayı fırsatları vermemiz geri dönüşümüzün hızını keserken, kalan sürede yaptığımız iyi savunmaya rağmen farkı kapatmaya yetecek seviyede hücum edemeyince sahadan 73-82 mağlup ayrıldık ve üçüncü maçta ikinci yenilgimizi aldık. 

20 Yaş Altı Milli Takımımız’da Ozan Yılmaz 13 sayı – 3 asistle en skorer oyuncumuz olurken, Bora Yaşar 11 sayı – 4 ribaunt, Koralp Türk 9 ribaunt – 8 sayı, Berkay YılmazBülent Hazma Çelik ve Yiğit Hamza Mestoğlu da 9’ar sayıyla karşılaşmayı tamamladılar. Polonya’da ise Kacper Gordon 20, Kacper Marchewka da 19 sayıyla galibiyetin mimarları oldular. Genç Millilerimiz bir kez daha 11 hücum ribaundu aldıkları bir maçta rakiplerine %47 (15/32) gibi yüksek bir üç sayı yüzdesi izni verip, kendileri %28’de (7/25) kalarak sahadan mağlubiyetle ayrılmış oldular.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here