Tokyo 2020 Olimpiyat Eleme Turnuvası ilk maçında bu sabaha karşı Kanada’da Uruguay ile karşılaşan Basketbol A Milli Takımımız 95-86’lık galibiyetle B Grubu’na iyi bir başlangıç yaptı. Karşılaşmanın ilk yarısını da 43-37 önde tamamlayan 12 Dev Adam, üçüncü çeyrekte Jayson Granger‘ı durduramayarak skor üstünlüğünü kaybetse de final çeyreğinde Cedi Osman‘ın inisiyatif alarak oyuna ağırlığını koyması sonrası 8 sayı geriden gelip maçı kazanarak grupta ilk iki hedefinde önemli bir avantaj elde etti. Cedi Osman 27 sayı – 9 ribaunt – 4 asistlik performansıyla galibiyetin mimarı oldu. 

FIBA OQT Türkiye - Uruguay - Cedi Osman
FIBA OQT Türkiye – Uruguay – Cedi Osman (foto referans: www.fiba.basketball)

Karşılaşmaya Cedi Osman‘ın sayı ve asistleri, takım halinde de yüksek dış şut yüzdesiyle başlayan 12 Dev Adam, ilk 7 dakikada denediği 5 üç sayı denemesinden 4’ünü sayıya çevirirken, pota altında da Alperen Şengün‘ün sayıları sonrasında ilk molaya 22-13 önde girdi. Jayson Granger ve Kiril Wachsmann‘ın ikili oyunlarıyla skor üreten Uruguay ilk çeyrekte Mathias Calfani‘nin de skora destek olmasıyla maça tutundu ve ilk 10 dakika 27-22 Türkiye üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci beşimizin sahaya girmesiyle birlikte savunmada ayakların yavaşlaması, hücumda takım oyunundan vazgeçip bireysel çabalara yönelmeye başlamamız; Uruguay’ın da ısrarla pota altını zorlamasıyla faul hakkımızın erken dolmasına neden olması çeyrek başında 4-0’lık Uruguay serisi ve farkın 1 sayıya inmesiyle sonuçlandı. Doğuş Özdemiroğlu‘nun oyuna girmesiyle savunma agresifliğini tekrar artıran 12 Dev Adam Buğrahan Tuncer & Ömer Faruk Yurtseven ikili oyunlarıyla kontrolü tekrar eline geçirirken, hücumda yaptığımız basit hatalar sonrası farkı açma şanslarını değerlendiremeyen milliler soyunma odasına 43-37 önde gitti. 

İkinci yarı Jayson Granger ve Melih Mahmutoğlu‘nun karşılıklı üçlükleriyle başlarken, Granger’ın 12 sayısı ve Mathias Calfani‘nin aldığı fauller sonrası çizgiden bulduğu sayılar Uruguay’ın ilk beş dakika bittiğinde skoru dengeye getirmesine neden oldu: 53-53. Sertaç Şanlı ve Melih Mahmutoğlu’nun sayılarıyla durgunluğunu üzerinden atan milliler, hücumda çok basit top kayıpları ve sonrasında geri koşmada yaşadığımız sıkıntı sonrasında Uruguay’a kolay sayı şansları verirlerken, hücumda tamamen düzenden çıkıp üç sayı çizgisi gerisinden çember dövmeye devam etmemiz son 10 dakikaya Uruguay’ın 63-61 önde girmesine neden oldu. 

Final periyodunun başında pota altında Esteban Batista‘yı iyi kullanan Uruguay, Mathias Calfani‘nin asistleri üzerinden bulduğu sayılarla 9-3’lük bir seri yakalayıp farkı 8 sayıya çıkardı. Çeyreğin ikinci yarısında savunmayi agresifleştiren 12 Dev Adam, Cedi Osman‘ın üst üste iki basket faulü ve üçlüğüyle bitime 4 dakika kala 80-79 öne geçerken, Cedi Osman bu dakikalarda dört kısa + Alperen ile oynayan millilerimizde dört numaradaki mücadelesiyle, skorda öne geçmemizde önemli rol oynadı. Maçın sonlarında Cedi Osman’a Doğuş ve Şehmus’dan da skor desteği gelmeye başlaması, bu isimlerin savunmada da etkili olmaları, kontrolü elimize almamızı sağlarken, son dakika içinde Uruguay’ın panik atışlarının sonuç vermemesi sonrası 12 Dev Adam sahadan 95-86 galip ayrıldı. 

A Milli Basketbol Takımımızda Cedi Osman 27 sayı – 9 ribaunt – 4 asist – 2 top çalmayla maçın yıldızı olurken, Alperen Şengün 15 sayı – 7 ribaunt, Melih Mahmutoğlu 10 sayı, Ömer Faruk Yurtseven 9 sayı ve Furkan Korkmaz da 8 sayı – 2 asistle galibiyette önemli rol oynayan diğer oyuncularımız oldular. Uruguay’da ise Jayson Granger 25 sayı – 10 asist – 5 ribaunt, Mathias Calfani 16 sayı – 8 ribaunt – 3 asist ve Esteban Batista da 12 sayıyla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here