FIBA OQT Olimpiyat Elemeleri Kanada etabı yarı final maçında Yunanistan’a 63-81 mağlup olan Basketbol A Milli Takımımız elenerek, Çekya’nın ev sahibi Kanada’yı mağlup ettiği akşamda olimpiyat vizesi alma yolunda eline geçen büyük fırsatı geri çevirdi. İlk çeyreğinde 14 sayılık farkı eline geçiren 12 Dev Adam, maçın geri kalan bölümünde özellikle hücumda düzenden çıkarken, bençten de yeterli müdahalenin gelmemesi sonrasında sahadan farklı mağlup ayrıldı ve olimpiyat hayalini bu sene de noktaladı. 12 Dev Adam’da Furkan Korkmaz 20 sayıyla en skorer oyuncu olurken, Cedi Osman ve Ersan İlyasova’nın performansları hayal kırıklığı yarattı.

FIBA OQT Türkiye - Yunanistan
FIBA OQT Türkiye – Yunanistan (foto referans: www.fiba.basketball)

Diğer yarı finalde Çekya’nın Kanada’yı elemesinin 12 Dev Adam’ın maç motivasyonunu olumlu etkilediği maçın başındaki sert savunma ve yüksek hücum konsantrasyonu olarak sahaya yansıdı. Furkan Korkmaz‘ın üst üste basket faulleri ve Ersan İlyasova‘nın sayılarıyla 6 dakika sonunda farkı çift hanelere çıkaran Milli Takımımız, Yunanistan’da Calathes ve Sloukas gibi lider isimlerin düşük şut yüzdesinde oynamaları sonrası farkı açmaya devam etti ve Alperen Şengün‘ün de bençten gelip hücuma katkıda bulunmasıyla ilk 10 dakikayı 22-8 önde tamamladı.

İkinci çeyreğin başında Ersan, Cedi ve Furkan’ın kenarda olduğu dönemde hücumdaki akıcılığımızın düşmesi ve basit top kayıplarını, Kostas Sloukas‘ın asistleri ve Giannoulis Larentzakis‘in üçlükleriyle cezalandıran Yunanistan farkı 6 sayıya kadar indirse de, savunmada geri adım atmamamız ve ana rotasyonumuzun devreye girmesi farkı tekrar çift hanelere çıkardı. Bu çeyrekte Yunan savunmasının yıpratıcı sertliği hücumlarımızın 24 saniye sonuna sıkışmasına ve yüzdenin düşmesine neden olurken, son dakika içinde henüz Yunanistan hücumlarının ilk saniyelerinde yaptığımız basit faullerle Yunan kısalarının çizgiye gitmeleri soyunma odasına giderken farkın tek hanelere inmesine neden oldu ve 12 Dev Adam devreyi 34-27 önde tamamladı. 

Soyunma odası dönüşü skor üstünlüğüne rağmen 12 Dev Adam’ın vücut dili (soyunma odasında hiç motive olunmamışcasına) bizi endişelendirirken, üçüncü çeyreğin başlamasıyla beraber Yunanistan’ın agresif savunmasına karşı sahada güçlü durmakta zorlanmamız ve ilk yarıda farkı açtığımız dönemde çember döven Nick Calathes & Kostas Sloukas ikilisinin Yunan hücumlarında liderlik rolünü üstlenmeleri çeyrek başında 10-0’lık Yunanistan serisini beraberinde getirdi: 34-37. Melih Mahmutoğlu‘nun 5 sayısı dışında çeyreğin ilk 9 dakikasında skor üretemeyen milliler 22-5’lik Yunanistan serisi sonrası çift haneli farkla geriye düştüler. Çeyrek sonunda Alperen Şengün‘ün pota altındaki direnci ve Doğuş & Buğrahan ikilisinin baskılı savunmayla Yunanistan’ı ritimden çıkarmaları farkın az da olsa kapanmasını sağlarken, son 10 dakikaya 47-51 Yunanistan üstünlüğüyle girildi. 

Final çeyreğine Furkan Korkmaz‘ın iki üçlüğüyle başlayan 12 Dev Adam, Furkan’a diğer oyunculardan yeterli desteğin gelmemesiyle oyuna ortak olamadı. Üçüncü çeyrekle birlikte Yunanistan’ın liderliğine soyunan Nick Calathes’in savunmasına çözüm bulamamamız, her savunmada oyun ve oyuncu değiştirerek rakipten önce kendi kafamızı karıştırmamız Yunan ekibinin hücumlarda kolaylıkla sayı bulmasını beraberinde getirirken, Milli Takımızın hücumda düzenden tamamen çıkıp düzen dışı şutlarla skor üretmeye çalışması, aksine farkın artmasına neden oldu ve Yunanistan 81-63’lük galibiyetle olimpiyat elemeleri final biletini elde etti. 

Milli Takımımızda final çeyreğinde ayakta kalan tek oyuncumuz olan Furkan Korkmaz 4/9 üç sayı isabetiyle 20 sayıyla en skorer oyuncumuz olurken, Alperen Şengün de 12 sayı – 4 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladı. İlk yarıdaki 6 sayısı dışında sayı üretemeyen Ersan İlyasova ve 2/10 saha içi isabetiyle 4 sayıda kalan Cedi Osman  ise bu önemli bir maçta büyük hayal kırıklığı yarattılar. Yunanistan’da ise Nick Calathes 18 sayı – 6 ribaunt – 6 asist, Kostas Sloukas 15 sayı – 9 asist, Georgios Papagiannis 14 sayı – 13 ribaunt – 2 blok, Giannoulis Larentzakis 14 sayı ve Konstantinos Mitoglou da 10 sayı – 12 ribaunt ile galibiyetin mimarları oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here